Czytniki kodów kreskowych to urządzenia spotykane na co dzień przede wszystkim w sklepach — służą do skanowania kodów kreskowych zamieszczanych na najróżniejszych produktach. Wykorzystywane są jednak także w wielu innych sytuacjach m.in. do skanowania kodów z książek, różnego rodzaju kart, a nawet materiałów reklamowych. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę podczas wybierania czytnika.

Czytnik kodów kreskowych — jak to działa?

Zadaniem czytnika kodów kreskowych jest odczytywanie, a następnie dekodowanie danych, które zawarte są w kodach kreskowych umieszczanych np. na sprzedawanych produktach. Odczytane i zdekodowane dane przesyłane są do komputera, pozwalając na dalsze przetwarzanie czy wykorzystywanie informacji.

Kod kreskowy składa się z ciemnych kresek, pomiędzy którymi widoczne są białe przerwy; jego ważny element stanowią również cyfry. Emitowane przez czytnik światło oświetla fragmenty kodu i zostaje odbite przez jego jasne elementy oraz pochłonięte przez elementy ciemne. W połączeniu z różną grubością kresek, odpowiadającą długości trwania poszczególnych impulsów, umożliwia to odszyfrowanie zakodowanych informacji i przełożenie ich na cyfry, litery czy innego typu znaki.

Czytniki kodów kreskowych: przewodowe czy bezprzewodowe?

Jednym z podstawowych podziałów czytników kodów kreskowych jest ten na urządzenia przewodowe i bezprzewodowe. Wybierając czytnik, warto najpierw zastanowić się, czy zależy nam na mobilności.

Czytniki przewodowe sprawdzają się przy pracy stacjonarnej, wymagającej skanowania dużej ilości kodów w jednym miejscu. Najczęściej sięga się po nie np. w sklepach, bibliotekach czy dużych biurach. Zazwyczaj znaleźć je można przy ladzie sklepowej, gdzie służą do skanowania kodów kreskowych kupowanych towarów. Do wyboru mamy modele ręczne lub stacjonarne.

Z kolei czytniki bezprzewodowe okazują się lepszym wyborem zawsze wtedy, gdy kluczowa jest mobilność. Lekkie i niewielkie, a często również posiadające szerszy zakres odległości odczytu — sprawdzą się np. w niedużym sklepiku, ale też w hali magazynowej. Na rynku znajdziesz czytniki bezprzewodowe wykorzystujące m.in. łącze Bluetooth czy radiowe.

Na jakie cechy czytnika zwrócić uwagę?

Przy wyborze czytnika należy wziąć pod uwagę, jakiego rodzaju kody jest w stanie odszyfrować dany model. W ofercie znajdziemy czytniki kodów jednowymiarowych lub dwuwymiarowych. Możliwości odczytu są w dużej mierze związane z zastosowaną techniką skanowania. Pod tym względem wyróżnić możemy czytniki diodowe, laserowe czy typu linear imager oraz area imager.

Każde z rozwiązań ma swoje zalety i wady, dlatego wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od planowanego zastosowania urządzenia. Na przykład czytnik diodowy lepiej odczytuje uszkodzone kody i pobiera mniej energii przy wykorzystaniu w sprzęcie mobilnym; natomiast czytnik laserowy umożliwia odczytywanie kodu z dużej odległości i sprawdza się świetnie przy szerokich kodach kreskowych.

Podsumowując, podczas wyboru czytnika kodów kreskowych zwróć uwagę na planowane zastosowanie. Zastanów się, w jakim miejscu wykorzystywane będzie urządzenie. Czy mobilność będzie ważną cechą, czy skanowanie i tak odbywać się będzie w jednym miejscu? Przemyśl kwestie związane z tym, jakiego rodzaju kody będą skanowane — jednowymiarowe czy dwuwymiarowe? A może istnieje duże prawdopodobieństwo częstego pojawiania się kodów uszkodzonych? Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci znaleźć optymalny model urządzenia.
Bezprzewodowy skaner kodów 2D Bluetooth/ WiFi HD3200
Bezprzewodowy skaner kodów 2D Bluetooth/ WiFi HD3200