Coraz powszechniejsze wykorzystywanie etykiet w branżach niemal każdego typu sprawia, że na rynku są dostępne drukarki etykiet o rozmaitej specyfikacji, przystosowane do różnych celów. W tym tekście podpowiemy, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę podczas wybierania drukarki etykiet i jakie pytania zadać sobie przed zakupem. To ułatwi trafny wybór i zakup urządzenia odpowiadającego naszym potrzebom.

 

Każda branża ma swoje specyficzne potrzeby, które będą warunkowały wybór urządzenia do druku etykiet samoprzylepnych. Inna drukarka będzie potrzebna w branży elektronicznej, a inna - w spożywczej. Zupełnie różne urządzenia wybiorą firmy transportowe masowo drukujące etykiety i biura, które potrzebują drukarki do druku kilku etykiet tygodniowo. Dlatego zanim zaczniemy rozglądać się za urządzeniem, warto uzmysłowić sobie realne potrzeby firmy.

Pytania, na które warto odpowiedzieć przed zakupem drukarki etykiet

Prezentujemy listę pytań, które ułatwią zweryfikowanie potrzeb i wybór właściwego urządzenia:

  • Ile etykiet będziemy drukować w ciągu miesiąca? Jeśli będzie to zaledwie kilkanaście lub kilkadziesiąt, czas drukowania nie odgrywa dużej roli. Jednak jeżeli zamierzamy drukować etykiety samoprzylepne masowo, drukarka powinna mieć szybkie tempo pracy, by nie opóźniać działań w firmie.
  • Jakich etykiet potrzebujemy? Etykiety mogą być prostokątne, okrągłe lub przybierać bardziej niestandardowe kształty. Ważny jest także materiał, z którego zostały wykonane: papier, polietylen, polipropylen, akryl, winyl… możliwości jest wiele, a każdy z materiałów ma swoje wady i zalety. Rozważmy, jaki typ etykiet jest potrzebny w naszej branży (np. nie ma sensu, żeby producent mrożonek używał papierowych etykiet, bo pod wpływem lodu i wody ulegną zniszczeniu). Upewnijmy się, że wybrany model drukarki obsługuje ten typ etykiet.
  • Jakie informacje i w jakiej ilości zamierzamy umieszczać na etykietach? Im więcej informacji, tym większych i szerszych etykiet będziemy potrzebować, więc warto sprawdzić, czy dana drukarka obsługuje odpowiadającą nam szerokość taśm.
  • Jakiej rozdzielczości potrzebujemy? Jeśli planujemy drukować na etykiecie dużą ilość informacji, zwłaszcza drobnym drukiem, albo chcemy uzyskać niewielkie etykiety z kodami kreskowymi, przyda się lepsza rozdzielczość drukarki, która nadrukuje informacje z większą precyzją, nawet jeśli czcionka będzie niewielka.
  • Czy drukarka ma być przenośna czy stacjonarna? Drukarki etykiet są niewielkie i niektóre są przystosowane do używania na bieżąco, w “ruchu”, np. w halach produkcyjnych, magazynach czy firmach przewozowych. W wielu firmach wystarczą jednak drukarki stacjonarne. Przed wyborem drukarki przenośnej sprawdźmy czas działania na baterii.
  • Czy z drukarki będzie korzystać kilka osób? Jeśli tak, warto wybrać taką, która pozwala stworzyć tryby korzystania indywidualnie dla każdej osoby.
  • Czy drukarka ma się łączyć z komputerem? To ułatwia ewentualną wymianę danych oraz przyspiesza proces tworzenia etykiet, jeśli potrzebne dane przechowujemy w pamięci komputera.
  • Jaką kwotę możemy przeznaczyć na drukarkę i jej późniejszą eksploatację? To pytanie celowo pojawia się na samym końcu, ponieważ kwota nie powinna być priorytetem. Dopiero po rozważeniu powyższych pytań i przemyśleniu potrzeb naszej firmy, postanówmy czy lepiej wybrać ekonomiczne urządzenie, czy jego ekonomiczną eksploatację.