Aby cieszyć się wysokiej jakości fotografiami, które uzupełnią nasz album lub trafią do ramek na ścianie, wcale nie musimy korzystać z usług studia fotograficznego. Dzięki specjalistycznemu sprzętowi możemy drukować zdjęcia w domu, samodzielnie. To pozwoli dowolnie wybierać zdjęcia i ich rozmiar oraz uzyskiwać potrzebną liczbę fotografii w dowolnym momencie. Koniec z czekaniem w kolejkach u fotografa i koniecznością oczekiwania na wydruk przez kilka godzin, lub nawet dni. Teraz wybrane zdjęcia możesz wydrukować od ręki.

Papier fotograficzny - czym różni się od zwykłego?

Aby druk zdjęć w domu dał odpowiedni efekt, musimy się do niego odpowiednio przygotować. Konieczny jest zakup specjalnego papieru fotograficznego. Dostępne są różne rodzaje takiego papieru, przeznaczone do różnego typu drukarek (atramentowych i laserowych), różne formaty i powierzchnia - pokrycie papieru (mat, półmat, błyszczący i super błyszczący).

 

Papier fotograficzny od zwykłego różni się grubością, wyższą gęstością, inną strukturą i właśnie pokryciem, które zapewnia trwałość i wysoką estetykę druku. To zaawansowany technologicznie produkt, w którego skład wchodzą polimery i warstwy substancji chemicznych. Taka konstrukcja papieru zapobiega zbyt głębokiemu wnikaniu tuszu, optycznie wybiela papier oraz uwydatnia kolory i kontrasty, a także utrudnia dostęp powietrza to tuszu, dzięki czemu fotografia jest bardziej trwała. Co ważne, zadowalający efekt osiągniemy tylko wówczas, gdy dobrze dobierzemy tusz i papier do naszej drukarki, dlatego producenci zalecają stosowanie dedykowanego papieru tej samej firmy, co sprzęt. Na rynku są dostępne także wysokiej jakości zamienniki, np. produkowane przez firmę Canon. Więcej informacji na temat wyboru odpowiedniego papieru znajdziesz tutaj.

 

Cena papieru fotograficznego będzie zależeć od producenta, formatu oraz liczby arkuszy w opakowaniu. Ceny wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, albo nawet kilkuset - w przypadku druku termosublimacyjnego. Cena papieru jest związana z jego zaawansowaną technologicznie strukturą. Wymaga ona wielu testów, które nierzadko trwają kilka lat i wymagają ogromnych nakładów papieru, a więc także wiążą się z dużymi kosztami. W efekcie uzyskujemy papier wysokiej jakości, na którym możemy drukować zdjęcia we własnym domu.

Papier fotograficzny błyszczący czy matowy?

Zdania osób zajmujących się fotografią są podzielone. Jedni preferują błyszczący papier, podkreślając, że lepiej uwydatnia on kolory oraz kontrast, z kolei miłośnicy matowego papieru cenią fakt, że nie zostają na nim odciski palców, a czarno-białe zdjęcia wyglądają lepiej, Prawdą jest, że matowy papier łatwiej ukrywa ewentualne błędy, dlatego dobrze nadaje się dla osób początkujących. Dobrze prezentuje się też w ramkach, bo nie odbija światła, a ich powierzchnia nie przywiera do szybki ramki, co często zdarza się w przypadku papieru błyszczącego. Jego zwolennicy podkreślają jednak fakt, że barwy fotografii wydrukowanej na błyszczącym papierze są bardziej wyraziste, co dla wielu osób jest podstawą i istotą zdjęć dobrej jakości. 

 

Przede wszystkim jednak wybór pomiędzy papierem błyszczącym i matowym to w przeważającej mierze rzecz gustu i osobistych upodobań. Zanim zdecydujemy się na konkretny papier, warto wypróbować oba i zdecydować, z którego zamierzamy korzystać na dłuższą metę.