Papier fotograficzny daje możliwość samodzielnego drukowania fotografii, a także atrakcyjnych prezentacji czy szerokiej gamy materiałów reklamowych. Warto pamiętać, że pożądany efekt uzyskamy jedynie wtedy, kiedy starannie dopasujemy rodzaj papieru do konkretnych potrzeb i używanego sprzętu. Zobacz, czym różnią się między sobą różne rodzaje papieru fotograficznego.

Papier fotograficzny do różnych drukarek

Wybierając papier fotograficzny, na początku należy zwrócić uwagę na to, na jakiej drukarce zamierzamy drukować fotografie bądź inne materiały. Do wyboru mamy papier fotograficzny do druku atramentowego, laserowego lub termosublimacyjnego.

Drukarka atramentowa wymaga papieru, na którym tusz nie będzie się rozmazywał, ponieważ bardzo szybko wyschnie. Warto dodać, że to rozwiązanie zdecydowanie bardziej cenione przez specjalistów niż drukowanie zdjęć na drukarce laserowej. Dobrą i najbardziej profesjonalną opcją jest też technologia termosublimacyjna, stosowana na tzw. drukarkach fotograficznych. W tym przypadku oprócz papieru otrzymujemy taśmę barwiącą w odcieniu różowym, niebieskim i żółtym — do przeniesienia barwy na papier dochodzi w wyniku działania wysokiej temperatury. Sam papier jest termoodporny i pozwala na uzyskanie optymalnej jakości.

Na rynku znajdziemy szeroki wybór papierów fotograficznych do druku atramentowego, ponieważ jest to najpopularniejsze rozwiązanie. Możemy też znaleźć kilka różnych opcji dla druku termosublimacyjnego, będącego niezwykle profesjonalnym i efektownym sposobem drukowania zdjęć. Druk laserowy nie daje szczególnie zadowalających efektów, dlatego wybór papieru w tym przypadku nie jest duży.

Odpowiednia jakość warstw papieru fotograficznego

Papier fotograficzny składa się z warstwy obrazu, warstwy podkładu oraz warstwy spodniej. Od jakości poszczególnych warstw zależy końcowy efekt.

Kluczowa jest warstwa obrazu, zbudowana z minimum trzech elementów: powłoki polimerowej, powłoki kapilarnej i powłoki materiału izolacyjnego. Ważna jest także grubość warstwy podkładu. Jeśli zależy nam na wydruku ekskluzywnego katalogu reklamowego, warto postawić na dodatkową warstwę z tworzywa sztucznego, zapewniającą wodoodporność i atrakcyjny wygląd. W przypadku niskobudżetowych projektów zdecydować się można na ekonomiczny podkład z włókien celulozowych. Dzięki wyborowi wysokiej jakości warstwy spodniej możemy z kolei liczyć na to, że nasz papier fotograficzny nie będzie się zwijał, a zachowa ładną, płaską formę.

Ważne parametry papieru fotograficznego

Kupując papier fotograficzny, trzeba zwrócić uwagę na szereg różnych parametrów. Jednym z najważniejszych jest gramatura — im wyższa, tym lepsza jakość. W przypadku ekonomicznych projektów wystarczająca będzie gramatura ok. 150 g/m2, jednak przy druku naprawdę dobrej jakości warto postawić na papier o gramaturze nawet ok. 250-350 g/m2.

Kolejną ważną cechą jest rodzaj wykończenia papieru. Jego powierzchnia może być matowa, półmatowa lub błyszcząca, a nawet wysokobłyszcząca. Tutaj wybór zależeć będzie od zastosowania (np. ekskluzywne magazyny często wyróżniają się wysokim połyskiem), ale przede wszystkim po prostu od indywidualnego gustu oraz charakteru konkretnego projektu.

Wśród innych ważnych parametrów, nad którymi warto na chwilę się pochylić, są m.in. gradacja (czyli kontrast), odczyn pH (wysoka kwasowość oznacza szybsze niszczenie), czy też zastosowanie różnego rodzaju wybielaczy.
CANON KP-108IN KP108IN SELPHY CP910 papier i folia 108 szt. zamiennik
CANON KP-108IN KP108IN SELPHY CP910 papier i folia 108 szt. zamiennik