Opinie o Nas
  • Drukarka atramentowa czy laserowa – którą wybrać?

Drukarka-atramentowa-czy-laserowa-ktora-wybrac.jpg

Drukarka atramentowa czy laserowa – którą wybrać?

Planując zakup drukarki, powinieneś zwrócić uwagę na szereg różnych czynników. Podstawowa kwestia to jednak decyzja o tym, czy w stosunku do konkretnego zapotrzebowania lepiej sprawdzi się urządzenie laserowe, czy atramentowe. W naszym artykule podpowiadamy, co może mieć wpływ na wybór danej technologii druku.

 

Częstotliwość drukowania

Jeśli chcesz, aby Twoja drukarka dobrze Ci służyła, musisz zastanowić się nad tym, jak często będziesz z niej korzystał. Ważne jest również, jak wiele stron planujesz drukować. Jeśli szukasz urządzenia do domowego użytku, za pomocą którego będziesz drukował niewiele, ale regularnie, to zapewne najlepiej sprawdzi się drukarka atramentowa. Z kolei do biura, w którym co miesiąc drukuje się duże ilości dokumentów, lepsze będzie urządzenie laserowe.

Co jednak w przypadku sporadycznego używania domowej drukarki? W takiej sytuacji doradzilibyśmy raczej zakup drukarki laserowej niż atramentowej. Należy bowiem pamiętać, że tusz w rzadko używanym urządzeniu niestety może zasychać. Jeśli więc nie będziesz regularnie drukował, szybko może się okazać, że Twój sprzęt jest do wymiany. Kiedy więc wiesz, że urządzenie będzie potrzebne jedynie od czasu do czasu, a w dodatku nie planujesz drukować fotografii, lepiej zdecyduj się na którąś z drukarek laserowych.

 

Przeznaczenie i rodzaj wydruków

Jak już wspomnieliśmy, ważne jest, czy urządzenie ma być wykorzystywane w biurze, czy w domu. Nie zawsze do firmy najlepsza jest drukarka laserowa, a do domu atramentowa, ale miejsce, w którym będzie używana zdecydowanie ma znaczenie. Przykładowo mała firma może zdecydować się na zakup wielofunkcyjnej drukarki atramentowej. Prawdopodobnie bowiem drukowanie będzie regularne, ale urządzenie nie będzie przesadnie obciążone, gdyż ilość dokumentacji w małych przedsiębiorstwach jest ograniczona. Przy niskiej miesięcznej liczbie wydruków szybkość sprzętu również nie jest istotna. Nie ma więc potrzeby wyboru drukarki laserowej, która zazwyczaj działa szybciej.

Rodzaj wydruków to także istotny aspekt przy wyborze urządzenia. Jeśli kupowana drukarka będzie przeznaczona tylko do obsługi dokumentacji, możesz wybrać model laserowy monochromatyczny. Takie urządzenie pozwala nieco zaoszczędzić na zakupie, jednak jak wskazuje nazwa, umożliwi druk tylko w czerni. Świetnie sprawdzi się w dużej firmie, która potrzebuje urządzenia typowo do celu drukowania dokumentacji. Z kolei w przypadku konieczności drukowania zdjęć czy grafik, lepiej sprawdzi się drukarka atramentowa. Urządzenie laserowe nie zapewni bowiem równie delikatnych przejść tonalnych i nie odwzoruje dobrze kolorów fotografii.

 

Czy opłaca się kupować tanią drukarkę?

Przed zakupem odpowiedniego urządzenia warto również uświadomić sobie, że wybór taniej drukarki nie zawsze wiąże się z oszczędnością. Dużo większe znaczenie od kosztu nabycia urządzenia ma bowiem cena materiałów eksploatacyjnych, które do niej pasują. Koniecznie sprawdź, ile kosztują tusze lub tonery do danego modelu drukarki, zanim zdecydujesz się na jej zakup. Zazwyczaj użytkowanie sprzętu laserowego jest tańsze, jeśli chodzi o cenę materiałów eksploatacyjnych. Z kolei zużycie prądu jest na ogół mniejsze, kiedy stosuje się drukarkę atramentową. Nie można więc jednoznacznie stwierdzić, która technologia jest lepsza. Dobór urządzenia zawsze powinien być uzależniony od konkretnego zapotrzebowania.