• Dla kogo przeznaczone są drukarki etykiet?

5 specyficznych branż, które korzystają z drukarek do etykiet

podzial-wszystkie.jpg

Na przestrzeni lat obserwujemy znaczne zmiany, jakie zachodzą w prowadzeniu biznesów różnego typu. Właściciele dużych i całkiem małych firm wprowadzają udogodnienia, ulepszenia i usprawnienia różnorodnych procesów oraz coraz większą wagę przywiązują do czytelnego i jasnego kontaktu z klientem. Drukarki etykiet znakomicie sprawdzają się w tej roli, stanowiąc duże wsparcie. W tym tekście pokażemy kilka nietypowych branż, które wykorzystują drukarki etykiet, aby jeszcze skuteczniej komunikować się z odbiorcą i przekazywać niezbędne informacje lub usprawniać swoją pracę.

1. Diety pudełkowe i catering dietetyczny

Rosnąca świadomość na temat zdrowego odżywiania spowodowała odzew w postaci licznych firm oferujących tzw. diety pudełkowe. Po wykupieniu abonamentu i wybraniu interesującej dla klienta opcji (np. dieta sportowa, wegetariańska, bezglutenowa), otrzymuje on posiłki w specjalnych pudełkach. To idealne rozwiązanie dla osób, które chcą się odpowiednio odżywiać, ale brakuje im czasu lub umiejętności, aby przygotowywać zdrowe i wartościowe posiłki. Firmy oferujące diety pudełkowe lub catering korzystają z drukarek etykiet, aby informować o zawartości danego pudełka, składzie posiłku oraz przekazywać ważne informacje (nazwa firmy, dane kontaktowe). To proste, szybkie i skuteczne rozwiązanie.

2. Produkty eko, lokalne - alkohole, miód

Producenci wytworów lokalnych i ekologicznych, takich jak alkohole, miód, zioła lub przetwory, są coraz bardziej poszukiwani. Konsumenci mają świadomość tego, jak ważny jest ekologiczny i zdrowy tryb życia, dlatego coraz chętniej sięgają po produkty lokalne. Ich dostawcy z powodzeniem korzystają z drukarek etykiet, aby oznaczać swoje wyroby, informować o składzie lub specyfice produktu, a także umieszczać na opakowaniach swoje dane kontaktowe. Dzięki temu każdy sprzedany słoiczek miodu lub woreczek z herbatą ziołową może być równocześnie reklamą i sposobem na skłonienie klienta do ponownych zakupów.

3. Sprzedawcy online

Badania potwierdzają, że coraz większa część społeczeństwa robi zakupy online. Dotyczy to różnych branż, bo dziś kupujemy przez internet niemal wszystko: od sprzętu elektronicznego po lakier do paznokci. Dla sprzedawców internetowych dużym ułatwieniem są drukarki etykiet, które pozwalają na wydrukowanie adresów klientów i naklejanie ich na koperty. To duże usprawnienie pracy oraz sposób na tworzenie profesjonalnego wizerunku swojej firmy.

4. Reklama i marketing

Branża kreatywna chętnie korzysta z różnych osiągnięć techniki i z pewnością dla drukarki etykiet wymyśli nietypowe zastosowania. Druk reklamowych naklejek, danych kontaktowych lub logotypu firmy dzięki specjalnej drukarce staje się prosty i możliwy do wykonania od ręki. Dzięki temu przedsiębiorcy działający w reklamie i marketingu zwiększają elastyczność swoich działań, co w dobie internetu i wydarzeń dziejących się “tu i teraz” jest nie do przecenienia.

5. Ogrodnictwo

Osoby zajmujące się hodowlą i sprzedażą roślin z pewnością docenią prosty sposób oznaczania poszczególnych doniczek i możliwość umieszczenia na nich swoich danych kontaktowych. To nie tylko dobry sposób na reklamę i poinformowanie klientów np. o gatunku rośliny czy metodach jej uprawy, ale też znakomita metoda na oznaczenie sadzonek, które są jeszcze zbyt małe, by dało się je rozpoznać po wyglądzie liści lub kwiatów.

 

Drukarki etykiet - 12 pomysłów na zastosowanie ich w domu

Drukarki etykiet to urządzenia powszechnie wykorzystywane w małych i dużych przedsiębiorstwach. Ze względu na swoją uniwersalność sprawdzają się w różnych branżach, od spożywczej, przez przemysłową, aż po motoryzacyjną czy elektroniczną. Służą do drukowania kodów kreskowych, informacji adresowych, ostrzeżeń lub specyfikacji towaru. Stanowią znaczne ułatwienie, pozwalają wyraźnie oznaczyć nawet duże partie towaru, co usprawnia pracę, podnosi jej wydajność i pozwala zminimalizować ryzyko pomyłek. A w jaki sposób drukarki etykiet mogą przydać się w gospodarstwie domowym? To zależy tylko od naszej kreatywności.

---

Zastosowanie drukarki etykiet w domu

Jar.jpg

Stosowanie drukarki etykiet w zaciszu własnego domu stwarza bardzo szerokie pole do uporządkowania i zorganizowania przestrzeni w praktycznie każdym pomieszczeniu. Wydrukowanie prostych napisów na samoprzylepnych etykietach trwa chwilę, a dzięki nim możemy cieszyć się ładem i doskonałą organizacją. Wreszcie przestaniemy tracić czas na szukanie przedmiotów, które leżą pod ręką - wygodne oznaczenia ułatwią ich znalezienie i poprawią komfort codziennej pracy. Wystarczy tylko jednorazowo poświęcić trochę czasu i udekorować etykietami miejsca, którym przyda się organizacja. Proponujemy wykorzystać drukarki etykiet, aby:

 

Oznaczyć segregatory - to szczególnie ważne dla studentów i uczniów, a także osób, które wykonują pracę biurową. Dzięki wygodnym i jednolitym oznaczeniom na segregatory, “kolekcja” tych przedmiotów będzie prezentować się estetycznie, a my bez problemu znajdziemy potrzebne akurat materiały.

Rozróżnić pudła z pamiątkami - wystarczy na każdym z nich umieścić etykietę, aby wiedzieć, co zawiera pudełko bez ściągania go z półki i otwierania. Taka dbałość o szczegóły nie tylko pozwoli zaoszczędzić czas podczas szukania potrzebnych przedmiotów, ale też pozytywnie wpłynie na wygląd mieszkania - pokaże, że mieszka w nim osoba dobrze zorganizowana, która lubi porządek.

Uzupełnić albumy rodzinne - ile razy przeglądaliśmy zdjęcia i zastanawialiśmy się, z jakiego są miejsca lub kiedy zostały wykonane? Drukarka etykiet pozwoli raz na zawsze zażegnać ten problem. Możemy wydrukować oznaczenia bezpośrednio na albumy, jak i wkleić odpowiednie informacje wewnątrz, albo na odwrocie zdjęć. Pełna dowolność.

Podpisać słoiczki z przyprawami - dzięki temu zamiast otwartych saszetek z przyprawami możemy wyposażyć szafkę w estetyczne słoiczki z jednakowymi etykietami, które ułatwią rozpoznanie ich zawartości.

Oznaczenia na lekach - drukarka pozwala na tworzenie etykiet na leki. Mogą zawierać informacje o częstotliwości przyjmowania leków, numer kontaktowy do lekarza i inne ważne informacje. To szczególnie przydatne w przypadku starszych ludzi, którzy mają problemy z zapamiętaniem odpowiedniej dawki przyjmowanych farmaceutyków - czytelne etykiety na pewno ułatwią im codzienne funkcjonowanie.

 

Inne pomysły to: organizacja miejsca pracy (domowego biura), np. przez podpisanie organizerów na papier i teczek, organizacja dokumentów i rachunków w teczkach lub segregatorach, ale nie tylko. Etykiety mogą być ogromnym ułatwieniem w czasie przeprowadzki - wystarczy oznaczyć nimi pudła z przedmiotami, aby ułatwić sobie zadanie. Warto również wykorzystać etykiety do oznaczania mrożonek i domowych przetworów (warto umieścić na nich informację o dacie powstania oraz zawartości naczynia). Etykiety są również znakomitym pomysłem na oznaczenie doniczek z roślinami poprzez np. wpisanie nazwy gatunku i odmiany, a także szczegółów dotyczących pielęgnacji. Za pomocą samoprzylepnych etykiet można także oznaczyć płyty CD, DVD oraz dyski zewnętrzne. Wreszcie - to doskonałe uzupełnienie robótek ręcznych i DIY!

---

 

Papier fotograficzny - drukuj zdjęcia w zaciszu własnego domu!

KP108in.jpg

Aby cieszyć się wysokiej jakości fotografiami, które uzupełnią nasz album lub trafią do ramek na ścianie, wcale nie musimy korzystać z usług studia fotograficznego. Dzięki specjalistycznemu sprzętowi możemy drukować zdjęcia w domu, samodzielnie. To pozwoli dowolnie wybierać zdjęcia i ich rozmiar oraz uzyskiwać potrzebną liczbę fotografii w dowolnym momencie. Koniec z czekaniem w kolejkach u fotografa i koniecznością oczekiwania na wydruk przez kilka godzin, lub nawet dni. Teraz wybrane zdjęcia możesz wydrukować od ręki.

Papier fotograficzny - czym różni się od zwykłego?

Aby druk zdjęć w domu dał odpowiedni efekt, musimy się do niego odpowiednio przygotować. Konieczny jest zakup specjalnego papieru fotograficznego. Dostępne są różne rodzaje takiego papieru, przeznaczone do różnego typu drukarek (atramentowych i laserowych), różne formaty i powierzchnia - pokrycie papieru (mat, półmat, błyszczący i super błyszczący).

 

Papier fotograficzny od zwykłego różni się grubością, wyższą gęstością, inną strukturą i właśnie pokryciem, które zapewnia trwałość i wysoką estetykę druku. To zaawansowany technologicznie produkt, w którego skład wchodzą polimery i warstwy substancji chemicznych. Taka konstrukcja papieru zapobiega zbyt głębokiemu wnikaniu tuszu, optycznie wybiela papier oraz uwydatnia kolory i kontrasty, a także utrudnia dostęp powietrza to tuszu, dzięki czemu fotografia jest bardziej trwała. Co ważne, zadowalający efekt osiągniemy tylko wówczas, gdy dobrze dobierzemy tusz i papier do naszej drukarki, dlatego producenci zalecają stosowanie dedykowanego papieru tej samej firmy, co sprzęt. Na rynku są dostępne także wysokiej jakości zamienniki, np. produkowane przez firmę Canon. Więcej informacji na temat wyboru odpowiedniego papieru znajdziesz tutaj.

 

Cena papieru fotograficznego będzie zależeć od producenta, formatu oraz liczby arkuszy w opakowaniu. Ceny wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, albo nawet kilkuset - w przypadku druku termosublimacyjnego. Cena papieru jest związana z jego zaawansowaną technologicznie strukturą. Wymaga ona wielu testów, które nierzadko trwają kilka lat i wymagają ogromnych nakładów papieru, a więc także wiążą się z dużymi kosztami. W efekcie uzyskujemy papier wysokiej jakości, na którym możemy drukować zdjęcia we własnym domu.

Papier fotograficzny błyszczący czy matowy?

Zdania osób zajmujących się fotografią są podzielone. Jedni preferują błyszczący papier, podkreślając, że lepiej uwydatnia on kolory oraz kontrast, z kolei miłośnicy matowego papieru cenią fakt, że nie zostają na nim odciski palców, a czarno-białe zdjęcia wyglądają lepiej, Prawdą jest, że matowy papier łatwiej ukrywa ewentualne błędy, dlatego dobrze nadaje się dla osób początkujących. Dobrze prezentuje się też w ramkach, bo nie odbija światła, a ich powierzchnia nie przywiera do szybki ramki, co często zdarza się w przypadku papieru błyszczącego. Jego zwolennicy podkreślają jednak fakt, że barwy fotografii wydrukowanej na błyszczącym papierze są bardziej wyraziste, co dla wielu osób jest podstawą i istotą zdjęć dobrej jakości. 

 

Przede wszystkim jednak wybór pomiędzy papierem błyszczącym i matowym to w przeważającej mierze rzecz gustu i osobistych upodobań. Zanim zdecydujemy się na konkretny papier, warto wypróbować oba i zdecydować, z którego zamierzamy korzystać na dłuższą metę.

---

 

Rodzaje etykiet - które najlepiej sprawdzą się w Twojej firmie?

Rodzaje-etykiet.jpg

Etykiety są coraz częściej wykorzystywane w różnych branżach. Znajdują zastosowanie w transporcie i ułatwiają identyfikację produktów, dlatego z dnia na dzień stają się popularniejsze. Etykiety samoprzylepne sprawiają, że praca na różnych etapach produkcji i sprzedaży staje się łatwiejsza, a znakowanie produktów odbywa się w szybkim tempie i jest bardzo efektywne. 

 

Aby jednak etykiety spełniały swoje zadanie, muszą być dostosowane do specyficznych warunków, którymi rządzi się każda branża. Innych etykiet będzie potrzebował producent mrożonek, a innych - sklep kosmetyczny. Firma kurierska oczekuje innych oznaczeń niż sprzedawca mebli lub części motoryzacyjnych. Żeby etykiety mogły skutecznie ułatwiać pracę w różnych branżach, na rynku są dostępne ich różne typy. To ułatwia dobranie rodzaju etykiet do produktów, na których mają być umieszczone i do warunków przechowywania tych produktów.

Etykiety samoprzylepne - kształt i kolor

Etykiety mogą mieć różny kształt. Najczęściej spotyka się prostokątne, ponieważ można umieścić na nich w czytelny sposób wiele informacji i są najbardziej uniwersalne. Ponadto ten kształt umożliwia masowy druk bez marnowania materiałów. Często pełnią funkcję informacyjną lub zawierają kod kreskowy albo kod QR. Rzadziej stosowane są etykiety okrągłe, których niewątpliwą zaletą jest fakt, że przyciągają wzrok nietypowym kształtem. Wykorzystuje się je głównie w celach marketingowych, aby wyróżnić produkt na tle konkurencji i zwrócić uwagę klienta. Wówczas można wykorzystać także etykiety owalne lub falowane.

 

Kolejnym ważnym aspektem jest kolor etykiety. Standardowo używa się białych, bo najlepiej widać na nich informacje. To najbardziej uniwersalny i najłatwiej dostępny kolor. Zazwyczaj białych etykiet używa się po to, by przekazywały ważne informacje. Kolorowe etykiety mają natomiast przyciągać wzrok, zapadać w pamięć i stanowić wizualny wyróżnik produktu, więc dobrze sprawdzają się jako np. oznaczenie promocji.

Rodzaje materiałów etykiet samoprzylepnych

Priorytetowym aspektem, który należy wziąć pod uwagę podczas wyboru etykiet, jest materiał, z którego zostały wykonane. Wyróżniamy:

 • etykiety papierowe, które są najbardziej ekonomiczną i najpopularniejszą opcją, ale cechuje je niewielka trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Dobrze sprawdzą się np. do oznaczania artykułów biurowych.
 • etykiety foliowe z polietylenu (PE) wyróżnia wysoka elastyczność, więc chętnie wykorzystuje je przemysł opakowaniowy, chemiczny, kosmetyczny, są także stosowane do oznaczania środków trwałych. Ich żywotność to 3-5 lat.
 • etykiety foliowe z polipropylenu (PP) są stosunkowo sztywne, ale łatwo poddają się obróbce mechanicznej. Dobrze znoszą obecność chemikaliów, a także wysokie i niskie temperatury. Są stosowane w branży spożywczej, reklamowej, opakowaniowej i tekstylnej.
 • etykiety winylowe charakteryzuje duża wytrzymałość mechaniczna i odporność na znaczną część chemikaliów. Dodatkowo są niepalne i bardzo elastyczne, dlatego chętnie wykorzystuje się je do plombowania podzespołów elektronicznych.
 • etykiety akrylowe są wyjątkowo odporne na wysokie temperatury (nawet do 300 stopni Celsjusza), chemikalia i promieniowanie UV. Stosuje się je w charakterze plomb gwarancyjnych, etykiet informacyjnych oraz schematów połączeń. Są także używane do znakowania obwodów drukowanych.

---

 

O czym warto pamiętać wybierając drukarkę etykiet do firmy?

o-czym-pamietac.jpg

Coraz powszechniejsze wykorzystywanie etykiet w branżach niemal każdego typu sprawia, że na rynku są dostępne drukarki etykiet o rozmaitej specyfikacji, przystosowane do różnych celów. W tym tekście podpowiemy, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę podczas wybierania drukarki etykiet i jakie pytania zadać sobie przed zakupem. To ułatwi trafny wybór i zakup urządzenia odpowiadającego naszym potrzebom.

 

Każda branża ma swoje specyficzne potrzeby, które będą warunkowały wybór urządzenia do druku etykiet samoprzylepnych. Inna drukarka będzie potrzebna w branży elektronicznej, a inna - w spożywczej. Zupełnie różne urządzenia wybiorą firmy transportowe masowo drukujące etykiety i biura, które potrzebują drukarki do druku kilku etykiet tygodniowo. Dlatego zanim zaczniemy rozglądać się za urządzeniem, warto uzmysłowić sobie realne potrzeby firmy.

Pytania, na które warto odpowiedzieć przed zakupem drukarki etykiet

Prezentujemy listę pytań, które ułatwią zweryfikowanie potrzeb i wybór właściwego urządzenia:

 • Ile etykiet będziemy drukować w ciągu miesiąca? Jeśli będzie to zaledwie kilkanaście lub kilkadziesiąt, czas drukowania nie odgrywa dużej roli. Jednak jeżeli zamierzamy drukować etykiety samoprzylepne masowo, drukarka powinna mieć szybkie tempo pracy, by nie opóźniać działań w firmie.
 • Jakich etykiet potrzebujemy? Etykiety mogą być prostokątne, okrągłe lub przybierać bardziej niestandardowe kształty. Ważny jest także materiał, z którego zostały wykonane: papier, polietylen, polipropylen, akryl, winyl… możliwości jest wiele, a każdy z materiałów ma swoje wady i zalety. Rozważmy, jaki typ etykiet jest potrzebny w naszej branży (np. nie ma sensu, żeby producent mrożonek używał papierowych etykiet, bo pod wpływem lodu i wody ulegną zniszczeniu). Upewnijmy się, że wybrany model drukarki obsługuje ten typ etykiet.
 • Jakie informacje i w jakiej ilości zamierzamy umieszczać na etykietach? Im więcej informacji, tym większych i szerszych etykiet będziemy potrzebować, więc warto sprawdzić, czy dana drukarka obsługuje odpowiadającą nam szerokość taśm.
 • Jakiej rozdzielczości potrzebujemy? Jeśli planujemy drukować na etykiecie dużą ilość informacji, zwłaszcza drobnym drukiem, albo chcemy uzyskać niewielkie etykiety z kodami kreskowymi, przyda się lepsza rozdzielczość drukarki, która nadrukuje informacje z większą precyzją, nawet jeśli czcionka będzie niewielka.
 • Czy drukarka ma być przenośna czy stacjonarna? Drukarki etykiet są niewielkie i niektóre są przystosowane do używania na bieżąco, w “ruchu”, np. w halach produkcyjnych, magazynach czy firmach przewozowych. W wielu firmach wystarczą jednak drukarki stacjonarne. Przed wyborem drukarki przenośnej sprawdźmy czas działania na baterii.
 • Czy z drukarki będzie korzystać kilka osób? Jeśli tak, warto wybrać taką, która pozwala stworzyć tryby korzystania indywidualnie dla każdej osoby.
 • Czy drukarka ma się łączyć z komputerem? To ułatwia ewentualną wymianę danych oraz przyspiesza proces tworzenia etykiet, jeśli potrzebne dane przechowujemy w pamięci komputera.
 • Jaką kwotę możemy przeznaczyć na drukarkę i jej późniejszą eksploatację? To pytanie celowo pojawia się na samym końcu, ponieważ kwota nie powinna być priorytetem. Dopiero po rozważeniu powyższych pytań i przemyśleniu potrzeb naszej firmy, postanówmy czy lepiej wybrać ekonomiczne urządzenie, czy jego ekonomiczną eksploatację.