Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Zmiana języka

Druk termiczny - czym się charakteryzuje i jakie ma zastosowania.

2021-04-23

Wybór odpowiedniej drukarki do konkretnego zastosowania jest nie lada sztuką. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii możliwości drukarek są coraz szersze, a co za tym idzie, wykorzystywane są do bardziej zaawansowanych czynności. Przykładem może być drukarka termiczna, która doskonale usprawnia pracę w hali produkcyjnej czy sklepie. Czym dokładnie jest drukarka termiczna i dlaczego warto wdrożyć tę technologię w swojej firmie?

Czym dokładnie jest druk termiczny?

Druk termiczny to (jak nazwa wskazuje) technologia druku mająca zastosowanie w drukarkach termicznych. Co jest charakterystyczną cechą technologii, na której oparte jest działanie drukarki termicznej? Kluczową rolę odgrywa tu temperatura. Za druk termiczny odpowiada głowica wykorzystująca materiał termiczny, w której zastosowana może zostać rozdzielczość DPI o wartości 203, 300, a nawet 600. Taka funkcjonalność i materiał termiczny umożliwia stosowanie etykiet w wielu branżach.

Jak działają drukarki termiczne

Papier termiczny składa się z papieru bazowego, emulsji termoczułej oraz warstwy zabezpieczającej. Emulsja termoczuła zawiera sensybilizator, tj. warstwę podatną na działanie temperatury głowicy drukarki. Stopienie sensybilizatora prowadzi do zmieszania formownika i wywoływacza koloru. Jest wiele receptur, które wpływają na odporność na temperaturę i wilgoć oraz na inne czynniki.

Czarny nadruk powstaje po przekroczeniu granicznej temperatury wytwarzanej przez głowicę termiczną. Minimalną ilość ciepła wywołującą reakcję można uzyskać poprzez szybkie pocieranie paznokciem po etykiecie. Pojawią się na niej ciemne zarysowania.

Grubość papieru oraz trwałość drukowanych na nim obrazów także są różne. Wszystkie te właściwości należy uwzględnić, aby mieć pewność, że wydruki nie wyblakną i będą czytelne przez długi czas.

Druk termiczny - charakterystyka

Drukarki etykiet nie wymagają wymiany tuszu czy tonera, a jedynie specjalnego papieru termicznego, który robi się czarny pod wpływem ciepła. Nasz wydruk powstaje w procesie utleniania specjalnej termoaktywnej powłoki, którą powleczony jest papier, pozostawiając ciemniejsze znaki. Na tej podstawie możemy wysunąć pierwsze korzyści wynikające z wykorzystania drukarki termicznej w biznesie:

 • Zmniejszenie kosztów związanych z brakiem konieczności wymiany tuszu lub tonera.
 • Druk wyłącznie na specjalnym papierze termicznym, który jest stosunkowo tani, więc też można zaoszczędzić również na eksploatacji.

Drukarki termiczne zwykle drukują wyłącznie monochromatycznie, ale istnieją także modele, które umożliwiają druk nawet w dwóch kolorach - czarnym i czerwonym. Przykładem jest model Brother QL-820, który jest świetnym rozwiązaniem dla każdej firmy nastawionej na szersze możliwości druku etykiet.

Najprostszym przykładem wydruków termicznych, z którymi mamy do czynienia na co dzień, są paragony lub bileciki z parkomatu.

Druk termiczny — zalety i wady

Wszyscy doskonale wiemy, co dzieje się z paragonami lub biletem parkomatowym pozostawionym na desce rozdzielczej wystawionego na światło słoneczne (promieniowanie UV). Tekst blaknie lub całkowicie znika. Etykiety termiczne wykonane są z surowca o znacznie wyższej gramaturze. W porównaniu do papieru paragonowego charakteryzują się podwyższoną wytrzymałością na blaknięcie niż wspomniane paragony czy bileciki, jednak po pewnym czasie ekspozycji na promienie UV papier stanie się pożółkły, a treść wyblaknie. Tekst nadal będzie czytelny, jednak nie będzie to już wyglądało estetycznie. Etykieta na zwykłym papierze nie przetrwa również próby wilgotnego otoczenia, czy zachlapania. W przypadku etykiet termicznych powszechnie wykorzystywanych przez firmy cateringowe nawet długotrwałe przechowywanie w lodówce nie wpłynie na utratę jakości i czytelności druku.

Wielu uważa to za wadę tych drukarek. Jednak nie do końca tak jest. Wydruki z drukarek termicznych mają wiele zastosowań np. w sklepach spożywczych, dietach pudełkowych (catering), półproduktach lub w przypadku oznaczania kodami kreskowymi regałów, korespondencji oraz wielu innych. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma konieczności stosowania bardzo trwałych i odpornych na uszkodzenia etykiet.

Wydruki termiczne świetnie zdają egzamin w sytuacjach, gdzie przeznaczenie etykiety jest krótkotrwałe (na przykład korespondencja lub etykiety cateringowe). Dlatego też drukarki termiczne zyskują na popularności w wielu branżach a firmy, które zdecydowały się na wykorzystanie tej technologii, zyskują przewagę konkurencyjną.

Warto również zaznaczyć, że wydruki na drukarkach są dużo wygodniejsze od etykiet drukowanych za pomocą tradycyjnej drukarki biurowej na arkuszach A4.

Jakie dodatkowe cechy przekonują przedsiębiorców do wykorzystania drukarek termicznych? Między innymi:

 • szybkość wydruków (nawet do 110 etykiet na minutę),
 • cicha praca (głowica termiczna, która się nie porusza, przesuwa się rolka papieru),
 • bardzo niski koszt eksploatacji (wystarczy tylko rolka taśmy lub etykiet).

Drukarka termiczna — jaką wybrać?

Wraz z popularyzacją technologii druku termicznego producenci oferują nam coraz większą liczbę urządzeń, co z pewnością utrudnia wybór produktu, który spełni nasze oczekiwania. By to ułatwić, wyselekcjonowaliśmy trzy wysokiej jakości drukarki termiczne, które spełnią potrzeby każdego przedsiębiorcy:

Drukarka termiczna Brother QL-700

 • drukuje 93 etykiety na minutę w rozdzielczości 300 DPI,
 • maksymalna szerokość taśmy to 62 mm,
 • wyposażona jest w łączność USB 2.0.

Drukarka termiczna DYMO LW460

 • drukuje 71 etykiet na minutę także w rozdzielczości 300 DPI,
 • maksymalna szerokość taśmy to 62 mm,
 • można się z nią łączyć za pomocą USB 2.0.

Drukarka termiczna Brother QL-820NWB

 • umożliwia drukowanie w dwóch kolorach
 • drukuje 110 etykiet na minutę w rozdzielczości 300 DPI,
 • można z nią używać taśm do maks. szerokości 62 mm,
 • można się z nią łączyć przewodowo przez USB 2.0 lub bezprzewodowo dzięki funkcji Wi-Fi i Bluetooth.

Wszystkie te drukarki etykiet sprawdzą się zarówno w domu, jak w biurze i w magazynach do takich zadań jak adresowanie listów, oznaczanie teczek, pudeł w biurach, znakowanie półek, druk identyfikatorów regałów.

Zachęcamy również do obejrzenia naszego krótkiego wideo, w którym zobaczysz różnicę pomiędzy taśmą a etykietą w rolce.

Czy warto wybrać drukarkę termiczną?

Podsumowując, jeżeli zależy Ci na zoptymalizowaniu kosztów w Twojej firmie, a specyfika działalności nie naraża wydruków na długotrwałe, trudne warunki jak wilgoć czy duża amplituda temperatur, termiczne drukarki etykiet będą dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
pixel