Wybór odpowiedniej drukarki do konkretnego zastosowania jest nie lada sztuką. Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii, możliwości drukarek są coraz szersze, a co za tym idzie, wykorzystywane są one do bardziej zaawansowanych czynności. Przykładem może być drukarka termiczna, która doskonale sprawdzi się w hali produkcyjnej czy sklepie. Czym dokładnie jest drukarka termiczna i dlaczego warto wdrożyć tę technologię w swojej firmie?

Czym dokładnie jest druk termiczny?

Druk termiczny to (jak nazwa wskazuje) technologia druku mająca zastosowanie w drukarkach termicznych. Co jest charakterystyczną cechą technologii, na której oparte jest działanie drukarki termicznej? Kluczową rolę odgrywa tu temperatura. Za druk termiczny odpowiada głowica wykorzystująca materiał termiczny, w której zastosowana może zostać rozdzielczość DPI o wartości 203, 300, a nawet 600. Taka funkcjonalność i materiał termiczny umożliwia stosowanie etykiet w wielu branżach.

Papier termiczny składa się z papieru bazowego, emulsji termoczułej oraz warstwy zabezpieczającej. Emulsja termoczuła zawiera sensybilizator, tj. warstwę podatną na działanie temperatury głowicy drukarki. Stopienie sensybilizatora prowadzi do zmieszania formownika i wywoływacza koloru. Jest wiele receptur, które wpływają na odporność na temperaturę i wilgoć oraz na inne czynniki.
Czarny nadruk powstaje po przekroczeniu granicznej temperatury wytwarzanej przez głowicę termiczną. Minimalną ilość ciepła wywołującą reakcję można uzyskać poprzez szybkie pocieranie paznokciem po etykiecie. Pojawią się na niej ciemne zarysowania.
Grubość papieru oraz trwałość drukowanych na nim obrazów także są różne. Wszystkie te właściwości należy uwzględnić, aby mieć pewność, że wydruki nie wyblakną i będą czytelne przez wymagany czas.

Drukarki etykiet nie wymagają wymiany tuszu, czy tonera, a jedynie specjalnego papieru termicznego, który robi się czarny pod wpływem ciepła. Nasz wydruk powstaje w procesie utleniania specjalnej termoaktywnej powłoki, którą powleczony jest papier, pozostawiając ciemniejsze znaki. Na tej podstawie możemy wysunąć pierwsze charakterystyczne cechy, które przedsiębiorcy zauważają podczas wykorzystania w swojej działalności drukarki termicznej:

  • Zmniejszenie kosztów związanych z brakiem konieczności wymiany tuszu lub tonera,
  • Możliwość wydruku wyłącznie na tanim specjalnym papierze termicznym,
  • Wydruk wyłącznie monochromatyczny.*,
    *Seria Brother QL-8** można drukować na czerwono i czarno na papierze DK-22251

Dla wymagających klientów zostały przygotowane również rozwiązania, które umożliwiają druk nawet w dwóch kolorach. Przykładem jest model Brother QL-820, który jest świetnym rozwiązaniem w każdej firmie, nastawionej na szersze możliwości druku etykiet.

Najprostszym przykładem wydruków termicznych, z którymi mamy do czynienia na co dzień, są paragony lub bileciki z parkomatu.

Dlaczego druk termiczny to strzał w dziesiątkę?

Wszyscy doskonale wiemy, co dzieje się z paragonami lub biletem parkomatowym pozostawionym na desce rozdzielczej wystawionego na światło słoneczne (promieniowanie UV). Tekst blaknie lub całkowicie znika. Etykiety termiczne wykonane są z surowca o znacznie wyższej gramaturze. W porównaniu do papieru paragonowego charakteryzują się podwyższoną wytrzymałością na blaknięcie niż wspomniane paragony czy bileciki, jednak po pewnym czasie ekspozycji na promienie UV papier stanie się pożółkły, treść wyblaknie. Tekst nadal będzie czytelny, jednak nie będzie to już wyglądało estetycznie. Etykieta na zwykłym papierze nie przetrwa również próby wilgotnego otoczenia, czy zachlapania. W przypadku etykiet termicznych powszechnie wykorzystywanych przez firmy cateringowe, nawet długotrwałe przechowywanie w lodówce nie wpłynie na utratę jakości i czytelności druku.

zachowanie etykiety termicznej pod wpływem promieniowania UV

Wielu uważa to za wadę tych drukarek. Jednak nie do końca. Wydruki z drukarek termicznych mają wiele zastosowań np. w sklepach spożywczych, dietach pudełkowych (catering), półproduktach lub w przypadku oznaczania kodami kreskowymi regałów, korespondencji oraz wielu innych. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie ma konieczności stosowania bardzo trwałych i odpornych na uszkodzenia etykiet. Wydruki termiczne świetnie zdają egzamin w sytuacjach, gdzie przeznaczenie etykiety jest krótkotrwałe (na przykład korespondencja lub etykiety cateringowe). Dlatego też drukarki termiczne zyskują na popularności w wielu branżach a firmy, które zdecydowały się na wykorzystanie tej technologii, zyskują przewagę konkurencyjną.

zastosowanie etykiet termicznych

Warto również zaznaczyć, że wydruki na drukarkach są dużo wygodniejsze od etykiet drukowanych za pomocą tradycyjnej drukarki biurowej na arkuszach A4.

Jakie dodatkowe cechy przekonują przedsiębiorców do wykorzystania drukarek termicznych? Między innymi:

  • szybkość wydruków (nawet do 110 etykiet na minutę),
  • cicha praca (głowica termiczna, która się nie porusza, przesuwa się rolka papieru),
  • bardzo niski koszt eksploatacji (wystarczy tylko rolka taśmy lub etykiet).

Drukarki termiczne na które należy zwrócić szczególną uwagę.

Wraz z popularyzacją technologii druku termicznego, producenci oferują nam coraz większą liczbę urządzeń, co z pewnością utrudnia wybór produktu, który spełni nasze oczekiwania. By ułatwić wybór, wyselekcjonowaliśmy trzy wysokiej jakości drukarki termiczne, które spełnią potrzeby każdego przedsiębiorcy:

model Brother QL-700
drukuje 93 etykiety/min | rozdzielczość: 300 DPI | maks. szerokość: 62 mm | łączność: USB 2.0.

model DYMO LW450
drukuje 71 etykiet/minutę | rozdzielczość: 300 DPI | maks. szerokość: 62 mm | łączność: USB 2.0.

model Brother QL-820NWB
wydruk w dwóch kolorach | drukuje 110 etykiet/min rozdzielczość: 300 DPI | maks. szerokość 62 mm | łączność: USB 2.0, Wi-Fi, Bluetooth

Wszystkie te drukarki etykiet sprawdzą się zarówno jako domowe, stacjonarne drukarki etykiet oraz w biurze i organizacji magazynach do takich zadań jak adresowanie listów, oznaczanie teczek, pudeł w biurach, znakowanie półek, druk identyfikatorów regałów np. w magazynie.

Zachęcamy również do obejrzenia naszego krótkiego wideo, w którym zobaczysz różnicę pomiędzy taśmą a etykietą w rolce:

Podsumowując, jeżeli ceni sobie optymalizację kosztów, a specyfika działalności nie naraża wydruków na długotrwałe, trudne warunki jak wilgoć czy duża amplituda temperatur, termiczne drukarki etykiet będą najlepszym rozwiązaniem do firmy.