Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Zmiana języka

Jak drukować etykiety cenowe zgodne z dyrektywą Omnibus?

2023-03-16
Jak drukować etykiety cenowe zgodne z dyrektywą Omnibus?

<p class="p_blog">Ten wpis blogowy powstał w odpowiedzi na autentyczny problem, z jakim zwróciła się do nas nasza znajoma-Basia, prowadząca stacjonarny sklep odzieżowy. Jesteśmy pewni, że takim problemem boryka się więcej przedsiębiorców prowadzących sklep stacjonarny, dlatego tym wpisem odpowiadamy, jak w prosty i tani sposób kieszonkowe etykieciarki mogą pomóc w wypełnianiu obowiązków, które z nowym rokiem wprowadził szereg zmian w zakresie prawa konsumenckiego, w tym w zakresie prezentacji cen.</p>

Jakie zmiany w prezentacji cen wprowadza dyrektywa Omnibus?

Aby nie narazić się na kary w związku z niestosowaniem się do nowych wymagań prezentacji cen, należy pamiętać aby:

   ceny były wyraźne i łatwe do odczytania
   sposób prezentacji cen był jednolity do wszystkich produktów
   ceny na etykietach były tzw. cenami końcowymi (zawierającymi wszystkie koszty)
   w przypadku obniżek umieścić cenę produktu z ostatnich 30 dni przed obniżką

Omnibus wprowadza również wiele innych zmian w zakresie prawa konsumenckiego, takich jak zmiany w zakresie odstąpienia od umowy, rękojmi czy praktyk nieuczciwej konkurencji. Ten artykuł nie jest jednak poradą prawną i nie należy go tak traktować. W kwestii weryfikacji spełnienia wymagań w związku z dyrektywą Omnibus, najlepiej skorzystać z porady kancelarii prawnej.

Pełna treść dyrektywy Omnibus

Drukarka etykiet zamiast metkownic.

Zmiany w prawie sprzedaży w 2023 roku miały (przynajmniej w teorii) ułatwić wszystkim życie zarówno konsumentom, jak i sprzedawcom. W praktyce, kiedy przyszedł czas, aby te zmiany zastosować, okazało się zupełnie odwrotnie, o czym przekonała się nasza znajoma:

Prowadzę sklep odzieżowy z modą damską i męską, także mam bardzo dużą ekspozycję towaru, który jest wyceniony w trzech walutach (Polski złoty, Korona Czeska i Euro), gdyż sklep prowadzę w mieście graniczącym z Republiką Czeską, w związku z tym duży odsetek klientów stanowią mieszkańcy tego kraju. Zaraz po wejściu zmian w styczniu 2023 roku, próbowałam sprostać nowym wymaganiom metodami, jakie stosowaliśmy na co dzień w prezentacji cen. Po pewnym czasie zauważyłam, że przy tak licznych zmianach cen, promocjach, rabatach, dostawawach i zmianach ekspozycji, stara metoda oznaczania produktów przy pomocy tradycyjnych cenówek lub często też zapisywanych ręcznie markerem na metce towarowej, zabiera dość dużo czasu i przyczynia się do generowania błędów. Musiałam szybko znaleźć inny sposób. Rozwiązaniem okazała się przenośna drukarka etykiet. Po zaprezentowaniu możliwości różnych modeli, przez specjalistów ze Strefy Drukarek, zdecydowałam się na etykieciarkę Phomemo M110.

Z drukarki M110 korzystamy w sklepie już ponad miesiąc i jesteśmy bardzo zadowolone. To, co najbardziej spodobało się moim dziewczynom z obsługi, to mobilność drukarki i możliwość zawieszenia drukarki na smyczy. Teraz kiedy przyjmujemy nową kolekcję lub wprowadzamy przeceny, jedna z dziewczyn układa towar, a druga z zawieszoną etykieciarką w łatwy sposób drukuje etykiety z cenami za pomocą szablonu zapisanego w aplikacji telefonu obsługującej drukarkę. Z etykieciarką M110 spełnienie obowiązku prezentacji cen, o jakiej mówi Dyrektywa Omnibus, jest zdecydowanie prostsze. Jest to świetny sposób na zastąpienie tradycyjnych metkownic.

Czy drukarka etykiet sprawdzi się w innych sklepach?

Oczywiście, że tak. W większości sklepów sprawdzą się wspomniane wyżej mobilne drukarki etykiet i właśnie je zdecydowanie polecamy. Są małe i lekkie, więc noszenie ich zawieszonych na smyczy nie stanowi problemu. Nie trzeba już chodzić między regałami z arkuszem wydrukowanych cenówek, czy metkownicą, która jest zdecydowanie mniej poręczna niż kieszonkowa drukarka. Drukarki mobilne są obsługiwane z dedykowanej aplikacji mobilnej na Android i iOS, za pomocą której możemy stworzyć własne szablony cenówek i dowolnie zmieniać nazwę i cenę produktu lub wydrukować cenówki z wcześniej przygotowanych szablonów Excela lub plików pdf. Oczywiście aplikacja daje dużo więcej możliwości i zastosowań, nie tylko w przypadku drukowania naklejek z cenami.

W przypadku sklepów działających w oparciu o systemy hurtowni, gdzie towarów jest bardzo dużo np. sklep z częściami samochodowymi czy akcesoriami elektronicznymi, lepszym wyborem będą biurkowe drukarki etykiet, które wydrukują ceny i kody produktu bezpośrednio z plików .xlsx .csv czy .pdf które można wyeksportować z tego typu programów magazynowych.

Czy warto?

Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj drukarek etykiet, są drukarkami termicznymi. Oznacza to, że drukarki nie wymagają wkładów z tuszem czy tonerem, a druk jest wysokiej jakości i odporny na blaknięcie. Dodatkowym atutem tych drukarek, który zapewne zainteresuje sporą część przedsiębiorców, jest fakt, że drukują kody 1D i 2D oraz grafiki np. logo.

Jak pokazują doświadczenia naszych klientów, drukarki etykiet zdecydowanie ułatwią spełnienie wymagań związanych ze standaryzacją prezentacji cen, jakie wprowadziła Dyrektywa Omnibus. Celowo nie podajemy tutaj konkretnych etykiet, gdyż rodzajów i rozmiarów od tradycyjnych po jubilerskie jest bardzo dużo, a ich wybór jest kwestią bardzo indywidualną.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
pixel