Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Zmiana języka

Jak wybrać czytnik kodów kreskowych?

2023-03-10
Jak wybrać czytnik kodów kreskowych?

Czym różnią się czytniki kodów kreskowych? Interfejsy i źródła światła. Bardzo często otrzymujemy pytania, czym różnią się czytniki kodów kreskowych, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego skanera. Postanowiliśmy więc napisać artykuł, w którym wyjaśniamy, co jest kluczowe podczas wyboru właściwego czytnika. Zapraszamy do lektury!

Czym są czytniki kodów kreskowych?

Czytniki kodów kreskowych to urządzenia niezbędne w biznesie opartym o handel, magazynowanie i logistykę. Ułatwiają szybkie i sprawne skanowanie produktów w sklepach, magazynach i hurtowniach. Najważniejszym elementem czytników jest laserowa dioda, która jest odpowiedzialna za emitowanie wiązki skupionego światła, odpowiada on za poprawne odczytanie informacji zawartej w kodzie. Podczas wyboru czytnika należy zwrócić uwagę na zasięg (odległość z jakiej czytnik jest w stanie odczytać informacje), rodzaj interfejsu i źródła światła w skanerze, aby była dopasowana do używanych systemów.

Jakie są rodzaje interfejsów w czytnikach?

Interfejs to najprościej mówiąc rodzaj komunikacji między urządzeniami. W przypadku czytników kodów kreskowych wyróżniamy 3 interfejsy:

USB - czytnik łączy się z komputerem lub kasą za pomocą kabla USB lub nadajnika USB (w przypadków czytników bezprzewodowych).

RS232 - skaner łączy się z docelowym urządzeniem za pomocą specjalnego złącza RS232. Choć to gniazdo zostało dawno wycofane, urządzenia z tym interfejsem można się spotkać w magazynach, centrach logistycznych itp.

Virtual COM - czyli wirtualny port szeregowy (oznaczany jako VCOM), to wirtualne złącze, które pozwala na symulację działania portu szeregowego RS232 w komputerze, podczas gdy czytnik jest fizycznie podłączony do portu USB.

Do czego służy tryb Virtual COM w czytnikach kodów kreskowych?

Zdarza się tak, że potrzebny jest skaner kodów, który będzie współpracował z programem, wymaga urządzenia z wejściem w standardzie portu szeregowego RS232. Niestety komputer, na którym jest zainstalowany program, nie posiada wejścia do takiego złącza - wiąże się to z wycofywaniem z produkcji tego rodzaju portu. Rozwiązaniem jest tryb Virtual COM, który pozwala na przesyłanie zeskanowanych danych do konkretnego okna programu, dzięki symulacji portu szeregowego RS232 w komputerze, podczas gdy czytnik jest fizycznie podłączony do portu USB.

Jakie są różnice w źródłach światłach w skanerach?

Źródła światła w czytnikach do kodów kreskowych to rodzaj układu skanującego. Wyświetlana wiązka laserowa ma postać cienkiej, poziomej linii. Wykorzystywane są 3 rodzaje wiązki światła:

Laser - standardowa wąska wiązka laserowa. Wykorzystywany w standardowych czytnikach kodów kreskowych 1D.

Laser z matrycą CCD - zapewnia wysoką precyzję skanowania, dzięki której czytnik może odczytywać kody kreskowe z różnych powierzchni, w tym z papieru, etykiet, kartonów, a nawet z ekranów urządzeń mobilnych. Wiązka skanująca jest nieco grubsza. Wykorzystywany w czytnikach kodów kreskowych 1D.

Laser z matrycą CMOS - najbardziej zaawansowany od przedstawionych źródeł. Wiązka skanująca jest szersza od CCD. Czytnik wyposażony w tę matrycę potrafi skanować kody kreskowe 1D oraz QR 2D. Dodatkowo czytniki, które zostały wyposażone w tę matrycę, gwarantują wyższą odporność na uszkodzenia mechaniczne, niż laserowy układ skanujący, ponieważ nie posiadają ruchomych elementów.

Dobór czytnika tak naprawdę zależy od miejsca, w którym będzie wykorzystywany i rodzaju kodów.

W małych sklepach osiedlowych, przy kasie do odczytywania prostych kodów kreskowych 1D sprawdzą się czytniki ze standardową wiązką laserową.

Przyjmując towar do hurtowni od wielu dostawców, którzy używają kodów 1D lub kiedy etykieta z kodem kreskowym jest odwrócona nawet o 180 stopni sprawdzą się czytniki z matrycą CCD, która ułatwi skanowanie.

Odbierając towar od wielu dostawców, którzy używają różnego typu kodów 1D lub 2D najlepszym wyborem będą czytniki wykorzystujące matrycę CMOS, które poradzą sobie z każdym rodzajem kodów.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
pixel