Jak wybrać czytnik kodów?
Czym różnią się <a href="https://strefadrukarek.pl/czytniki-kodow-kreskowych">czytniki kodów</a>? Interfejsy i źródła światła. Bardzo często otrzymujemy pytania, czym różnią się czytniki kodów, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego skanera. Postanowiliśmy więc napisać artykuł, w którym wyjaśniamy, co jest kluczowe podczas wyboru właściwego czytnika. Zapraszamy do lektury!
Czym są czytniki kodów?
Czytniki kodów to urządzenia niezbędne w biznesie opartym o handel, magazynowanie i logistykę. Ułatwiają szybkie i sprawne skanowanie kodów lub oznaczeń umieszczonych na produktach. Najważniejszym elementem czytników jest moduł skanujący. Informacje tłumaczone są przez dekoder urządzenia na litery, cyfry i inne znaki, które w dalszej kolejności przesyłane są do komputera.
Podczas wyboru czytnika należy zwrócić uwagę na zasięg (odległość z jakiej czytnik jest w stanie odczytać informacje), rodzaj interfejsu w skanerze oraz rodzaj kodu (jednowymiarowy lub dwuwymiarowy), aby dopasować urządzenie do używanych systemów.
Jakie są rodzaje interfejsów w czytnikach?
Interfejs to najprościej mówiąc rodzaj komunikacji między urządzeniami. W przypadku czytników kodów kreskowych wyróżniamy 3 interfejsy:
- USB - czytnik łączy się z komputerem lub kasą za pomocą kabla USB lub adaptera Bluetooth z końcówką USB (w przypadków czytników przewodowych i czytników bezprzewodowych).
- RS232 - skaner łączy się z docelowym urządzeniem za pomocą specjalnego złącza RS232. Choć to gniazdo jest coraz mniej spotykane, urządzenia z tym interfejsem można się spotkać w magazynach, centrach logistycznych itp.
- Virtual COM - czyli wirtualny port szeregowy (oznaczany jako VCOM), to wirtualne złącze, które pozwala na symulację działania portu szeregowego RS232 w komputerze, podczas gdy czytnik jest fizycznie podłączony do portu USB.
Do czego służy tryb Virtual COM w czytnikach kodów kreskowych?
Zdarza się tak, że potrzebny jest skaner kodów, który będzie współpracował z programem wymagającym portu szeregowego RS232. Jeśli komputer nie posiada fizycznego takiego złącza, rozwiązaniem jest tryb Virtual COM, który pozwala na przesyłanie zeskanowanych danych, dzięki symulacji portu szeregowego RS232 w komputerze, podczas gdy czytnik jest fizycznie podłączony do portu USB.
Jakie są różnice w źródłach światłach w skanerach?
Mamy dwa rodzaje modułów - laserowy oraz kamerowy (imager). W imagerach, czyli kamerach są wykorzystywane różne matryce. Wykorzystywane są 3 rodzaje modułów:
- Laser - standardowa wąska wiązka laserowa. Wykorzystywany w standardowych czytnikach kodów kreskowych 1D, tak zwanych kodach jednopłaszczyznowych/jednowymiarowych..
- Imager z matrycą CCD - wykorzystywana m.in. w aparatach fotograficznych, zapewnia wysoką precyzję skanowania, dzięki której czytnik może odczytywać kody kreskowe z różnych powierzchni, w tym z papieru, etykiet, kartonów, a nawet z ekranów urządzeń mobilnych. Wiązka skanująca jest nieco grubsza. Wykorzystywany w czytnikach kodów kreskowych 1D.
- Imager z matrycą CMOS - najbardziej zaawansowany od przedstawionych modułów skanujących. Czytnik wyposażony w ten moduł skanujący potrafi odczytać kody kreskowe 1D oraz dwuwymiarowe 2D (np. kody QR). Dodatkowo takie czytnik gwarantują wyższą odporność na uszkodzenia mechaniczne, niż laserowy układ skanujący, ponieważ nie posiadają ruchomych elementów.
Dobór czytnika tak naprawdę zależy od miejsca, w którym będzie wykorzystywany i rodzaju kodów.
W małych sklepach osiedlowych, przy kasie do odczytywania prostych kodów kreskowych 1D sprawdzą się czytniki z wiązką laserową.
Przyjmując towar do hurtowni od wielu dostawców, którzy używają kodów 1D lub kiedy etykieta z kodem kreskowym jest odwrócona o dowolną ilość stopni sprawdzą się czytniki z matrycą CCD, która ułatwi skanowanie.
Odbierając towar od wielu dostawców, którzy używają różnego typu kodów kreskowych 1D lub dwuwymiarowych 2D, najlepszym wyborem będą czytniki wykorzystujące matrycę CMOS, które poradzą sobie z każdym rodzajem kodów.