Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Taśma czy etykieta? Różnice i zastosowanie.

2022-04-13
Taśma czy etykieta? Różnice i zastosowanie.

<p class="p_blog">Tym wpisem otwieramy cykl artykułów na temat materiałów eksploatacyjnych do <a href="https://strefadrukarek.yourtechnicaldomain.com/drukarki-etykiet">drukarek etykiet</a>. Rozpoczniemy od podstaw, czyli jakie są różnice między taśmą a etykietą? Czy tych określeń możemy używać zamiennie? Kiedy lepiej zastosować taśmę, a kiedy etykietę? Te pytania najczęściej nurtują osoby, które nigdy wcześniej nie miały styczności z drukarkami etykiet.</p>

Materiały do drukarek termicznych i termotransferowych

Spieszymy zatem z odpowiedzią. Różnice wyjaśniamy na przykładach DYMO i Brother, gdyż cieszą się największą popularnością. Pełną ofertę dostępnych materiałów eksploatacyjnych do drukarek etykiet znajdziesz w naszym sklepie.

Czym charakteryzują się taśmy do drukarek etykiet?

Taśma to ciągły odcinek papieru lub folii, który charakteryzują się tym, że nie ma określonej długości, na jakiej możemy zrobić nadruk. To Ty, wpisując tekst z poziomu drukarki etykiet, telefonu lub komputera, określamy długość wydruku. Większość dostępnych drukarek etykiet ma możliwość wykonania wydruku do 1 metra.

Przeglądając ofertę taśm do drukarek etykiet, na pewno zauważyłeś, że występują one w różnych szerokościach. To istotny parametr, na który trzeba zwrócić uwagę, ponieważ każda model drukarki etykiet ma zdefiniowany zakres szerokości, jaki obsługuje.

W zależności od producenta i serii drukarek taśmy mogą występować w formie rolki lub kasetki. I tak na przykład taśmy DYMO występują w formie kasetek, ale już taśmy Brother w zależności od serii drukarek, występują w formie kasetek - taśmy Brother TZe i w formie rolek - taśmy Brother DK.

Czym charakteryzują się etykiety do drukarek?

Etykiety do drukarek w odróżnieniu od taśm, występują w postaci rolek, które mocowane są w drukarkach na uchwytach - etykiety DYMO LW. Etykiety do drukarek Brother QL - etykiety Brother DK są sprzedawane wraz z uchwytami, które przy wymianie rolki, można stosować ponownie. Należy jednak pamiętać, że każdy rozmiar etykiety, ma swój dedykowany uchwyt i nie można ich używać zamiennie. Etykiety zawierają określoną liczbę naklejek na rolce o zdefiniowanym z góry rozmiarze. W przypadku etykiet ważne jest,aby wybrać odpowiedni rozmiar naklejki do ilości tekstu, jaki mamy zamiar drukować. Na szczęście producenci dają nam szeroki wybór różnych wielkości. Podobnie jak w przypadku taśm, należy zwrócić uwagę, jaki zakres rozmiarów obsługuje dana drukarka etykiet.

Taśmy i etykiety DK

Seria materiałów eksploatacyjnych Brother DK jest szczególna i wymaga osobnego wątku, ponieważ jest ona przeznaczona do drukarek Brother QL, która automatycznie przycina taśmę, co za tym idzie, w programie P-touch Editor możemy zaprojektować wydruk o dowolnej długości (do 1 metra) i tym samym z taśmy ciągłej uzyskać gotowe etykiety. Dlatego w naszym sklepie, znajdują się również taśmy Brother DK. Jeśli zaś chodzi o sam proces drukowania, z własnego doświadczenia wiemy, że wydruki o zdefiniowanym rozmiarze łatwiej i szybciej drukuje się na etykietach. Po pierwsze, taki wydruk w serii jest szybszy, gdyż drukarka nie traci czasu na odcinanie oraz w przypadku etykiet uzyskujemy wydruk na ciągłym kawałku materiału z marginesem, który ułatwia odklejanie same etykiety - mają też estetyczne zaokrąglone rogi. W przypadku drukowania serii na taśmie otrzymamy serię odciętych już “etykiet” bez marginesu i zaokrąglonych rogów. Sam proces przygotowania takiej serii np. z pliku PDF również jest łatwiejszy na etykietach.

Kiedy wybrać taśmę, a kiedy etykietę?

Taśmy świetnie sprawdzą się do oznaczeń, których długość jest różna, zależnie od ilości znaków. Świetnie sprawdzą się do oznaczania regałów, półek, dokumentów. Do takich oznaczeń wystarczą proste drukarki etykiet tzw. “etykieciarki” ręczne, która obsługuje popularne do tego typu oznaczeń rozmiary taśm: 6 mm, 9 mm, 12 mm, ale o nich i konkretnych zastosowaniach taśm w kolejnym wpisie.

Etykiety natomiast sprawdzają się w oznaczeniach o zdefiniowanych rozmiarach jak na przykład oznaczanie produktów kodami paskowymi, paszporty roślin, adresowanie korespondencji, czy listy przewozowe dla firm kurierskich.

Zastosowań taśm i etykiet jest bardzo wiele. Od tych powszechnie znanych po dość nietypowe jak… zobaczcie sami w poniższym filmie:

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022
pixel