Drukarki etykiet – najważniejsze parametry

Jeśli drukarka etykiet ma dobrze spełniać swoje zadanie, musi być dopasowana do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Aby tak było, należy przyjrzeć się poszczególnym parametrom, które odróżniają od siebie poszczególne modele tych urządzeń.

 

Miesięczna ilość wydruków

Jedną z ważniejszych cech drukarek do kodów kreskowych i naklejek jest poziom obciążenia, jaki dane urządzenie jest w stanie wytrzymać bez niebezpieczeństwa szybkiego zużycia. Jeśli zapotrzebowanie przedsiębiorstwa jest duże i miesięcznie drukuje się tam sześćdziesiąt tysięcy i więcej etykiet, to należy zakupić drukarkę przemysłową. Z kolei do dwudziestu tysięcy naklejek w zupełności powinna wystarczyć prosta drukarka biurkowa. Można jeszcze wyróżnić drukarki półprzemysłowe, które stanowią dobry wybór w przypadku drukowania etykiet w ilościach nieco mniejszych niż sześćdziesiąt tysięcy na miesiąc.

 

Drukarka stacjonarna czy przenośna?

Warto na chwilę zatrzymać się jeszcze nad kwestią wyboru drukarki mobilnej lub stacjonarnej. Często, niezależnie od tego, jak dużo etykiet drukuje się w danym przedsiębiorstwie, istnieje zapotrzebowanie na urządzenia przenośne. W takiej sytuacji, oczywiście, należy wybrać mobilne drukarki etykiet albo zaopatrzyć firmę w różne sprzęty. Dzięki przenośnym urządzeniom pracownicy będą mogli naklejać etykiety w dowolnym pomieszczeniu. Jest to wygodne rozwiązanie do magazynu, biura czy zastosowania w instalatorstwie, na przykład do oznaczania kabli.

 

Jakość i trwałość wydruku

Decydując się na konkretny model drukarki naklejek, powinieneś znać również cechy wydruku, który ona zapewnia. Bardzo ważny jest na przykład wybór głowicy urządzenia. Jeśli w przedsiębiorstwie potrzebne są wyłącznie duże etykiety, to w zupełności powinna wystarczyć głowica 203 dpi. W przypadku zastosowania niewielkich etykiet, które będą zadrukowane drobną czcionką i kodem kreskowym, należy jednak wybrać głowicę umożliwiającą wydruk o większej rozdzielczości. Najlepiej sprawdzą się modele, które mają liczbę punktów obrazu przypadająca na cal na poziomie 300 albo nawet 600.

Kolejnym ważnym aspektem jest trwałość zadruku. Drukarki termiczne etykiet DYMO jak i Brother obsługują kilka rodzajów materiałów. Można drukować na termicznym papierze ECO i TOP oraz foli termicznej. Drukowanie na folii jest dużo trwalsze niż nadruk na papierze. Takie rozwiązanie poleca się w miejscach szczególnie narażonych na działania warunków atmosferycznych. Urządzenia termiczne umożliwiają tworzenie nadruków bezpośrednio na etykietach termicznych. Drukarki termiczne są tańsze w zakupie, jak i eksploatacji niż urządzenia termotransferowe, dlatego warto szczególnie zastanowić się nad wyborem produktu pod tym kątem. Z kolei drukarki termotransferowe pozwalają na zadruk termotransferowy, czyli przy użyciu taśmy barwiącej. Użytkowanie takiego urządzenia jest droższe, bowiem trzeba wymieniać także wspomnianą taśmę.

 

Inne parametry drukarek do etykiet

Wybór konkretnego modelu drukarki do etykietowania zależy również od innych cech, takich jak chociażby format naklejek, których zadruk umożliwia dane urządzenie. Ponadto warto zwrócić uwagę na funkcje dodatkowe, czyli możliwość odcinania gotowych etykiet czy łatwego ich odklejania. Szczególną uwagę należy zwrócić również na konfigurację interfejsów.