Jak dobrać papier fotograficzny do drukarki?

Aby cieszyć się zdjęciami dobrej jakości, nie zawsze musisz korzystać z usług profesjonalnych salonów fotograficznych. Wydruku swoich obrazów możesz dokonać również w domu. Pamiętaj jednak, że końcowy efekt będzie zależeć nie tylko od parametrów samej drukarki, ale również od odpowiedniego doboru tuszu i papieru do drukowania. Jeśli chcesz, aby Twoje zdjęcia dobrze prezentowały się w rodzinnym albumie albo w ramkach, powinieneś poświęcić czas na wyszukanie papieru fotograficznego, który dobrze współgra z rodzajem stosowanego urządzenia.


Papiery fotograficzne a rodzaj sprzętu

Jednym z podstawowych rozróżnień dostępnych papierów jest to wynikające z rodzaju drukarki, której używasz. Najlepiej do drukowania fotografii w warunkach domowych sprawdzają się urządzenia atramentowe. Przeznaczony do nich papier nie powoduje rozmazywania się tuszu.
Można również korzystać z profesjonalnych drukarek fotograficznych, do których stosuje się papier termosublimacyjny. Tego typu urządzenia i akcesoria wybierane są jednak raczej przez doświadczonych użytkowników, drukujących spore ilości zdjęć. Warto jednak wiedzieć, że dobrze dobrany papier termosublimacyjny zapewnia podobną jakość, co ta uzyskiwana w profesjonalnym zakładzie fotograficznym.
Drukarki laserowe nie są natomiast popularne wśród fotografów, dlatego też wybór papierów do tych urządzeń jest niewielki. Jakość wydruku uzyskanego z tego typu sprzętu nie jest najlepsza, bowiem nie można uzyskać stosownego kontrastu i odwzorowania kolorów.


Parametry papieru fotograficznego

Chcąc uzyskać piękne zdjęcia, musisz zwrócić uwagę na kilka parametrów oferowanych papierów. Jedną z możliwości jest zakup materiałów eksploatacyjnych tej samej marki, co drukarka. Jeśli jednak nie chcesz kupować papieru, polecanego przez producenta Twojego urządzenia, możesz wybrać inny. Ważne, aby dopasować jego właściwości do cech sprzętu.
Jedną z najważniejszych kwestii jest gramatura stosowanego papieru. Wpływa ona między innymi na trwałość zdjęć. Nie warto zatem kupować produktów, które mają gramaturę niższą niż 200 g/m2, gdyż takie fotografie nie będą się dobrze prezentować w ramkach. Oczywiście, wyższe wartości gramatury to lepsza jakość, jednak zawsze należy zwrócić uwagę, czy drukarka współpracuje z danym parametrem papieru.
Znaczenie ma również rodzaj powierzchni, czyli powłoka użytkowanego materiału eksploatacyjnego. Wybór w tym przypadku zależy od Twoich oczekiwań. Wyróżnia się papier matowy, półmatowy, błyszczący oraz wysokobłyszczący. Jeśli nie chcesz, aby na zdjęciach były widoczne odciski palców, wybierz produkt matowy. Z kolei, kiedy chcesz uzyskać bardziej nasycone kolory, zdecyduj się na papier błyszczący.


Gradacja, format oraz odczyn

Papier fotograficzny może być jednogradacyjny lub zmiennogradacyjny. Ten drugi przeznaczony jest dla specjalistów, gdyż umożliwia zmianę kontrastu przez fotografa. Jeśli szukasz materiałów eksploatacyjnych z ustawionym kontrastem, wybierz papier jednogradacyjny.
Zanim wybierzesz produkt, upewnij się również, że Twoja drukarka obsługuje dany format. Możesz bowiem zakupić papiery w wielu rozmiarach, zarówno większe niż A4, jak i mniejsze.
Jeśli na opakowaniu podany jest odczyn produktu, to również warto zwrócić uwagę na tę kwestię. Papier bezkwasowy niszczej bowiem wolniej niż ten o odczynie kwaśnym.