W żadnej firmie zajmującej się produkcją lub sprzedażą towarów nie może zabraknąć drukarki kodów kreskowych. Jednak wybór takiej drukarki wcale nie jest oczywisty – podczas zakupu należy zwrócić uwagę na wiele czynników, takich jak wydajność drukarki czy kolor wydruku. Podpowiadamy, jak znaleźć niezawodną drukarkę do drukowania etykiet i kodów kreskowych.

Rodzaje drukarek kodów kreskowych

Wyróżniamy drukarki termotransferowe i drukarki termiczne. Każda z nich wyróżnia się unikalnymi właściwościami mającymi wpływ na jakość i komfort pracy z urządzeniem.

  • Drukarki termotransferowe – do drukowania na urządzeniach termotransferowych wykorzystuje się papier naklejkowy oraz barwiącą taśmę żywiczną, woskową lub woskowo-żywiczną. Dzięki zastosowaniu taśm barwiących istnieje możliwość otrzymania dowolnych barw, co wiąże się również z wysoką jakością wydruków. Wadą drukarek termotransferowych są wysokie koszty urządzenia i materiałów eksploatacyjnych.

 

  • Drukarki termiczne – znacznie bardziej popularne urządzenia, które drukują za pomocą głowicy drukującej. Oznacza to, że w tym przypadku nie musimy inwestować w drogie materiały eksploatacyjne, takie jak taśmy, tusze czy tonery, gdyż urządzenie zaczernia papier pod wpływem wytworzonej temperatury. Do drukarki termicznej możemy więc wykorzystywać niedrogi papier, lecz warto pamiętać, że w większości przypadków otrzymamy wydruki w maksymalnie dwóch kolorach.

Druk etykiet z kodem kreskowym DYMO Brother

Ile kosztuje drukarka kodów kreskowych?

Cena drukarki zależy przede wszystkim od renomy producenta, jakości wykonania, technologii wydruku i wielkości samego urządzenia. Małe drukarki termiczne są znacznie tańsze niż duże urządzenia termotransferowe. Przed zakupem warto przeanalizować planowaną dzienną ilość drukowanych etykiet oraz wszelkie wymagania dotyczące technologii wydruku, a następnie dostosować rodzaj urządzenia do własnych potrzeb. Dobrej jakości drukarka termiczna to koszt w granicach 350-850 zł, natomiast cena drukarki termotransferowej sięga 1200-2100 zł.

Najlepsze drukarki kodów kreskowych

Do najlepszych producentów drukarek kodów kreskowych zaliczamy firmy Brother i Dymo. Drukarki Dymo obsługują tylko gotowe wymiary etykiet papierowych i drukują wyłącznie w trybie monochromatycznym. Z kolei urządzenia Brother obsługują zarówno etykiety, jak i taśmy, przy czym taśmy są przycinane automatycznie lub ręcznie za pomocą wbudowanego noża.

Drukarka etykiet Dymo LabelWriter 450

Stacjonarna drukarka termiczna zasilana przez USB obsługuje taśmy o maksymalnej szerokości 62 mm i drukuje do 51 etykiet na minutę. Dymo LabelWriter 450 umożliwia projektowanie etykiet przez najpopularniejsze programy i wstawianie własnych grafik, a oprócz tego zawiera ponad 100 stylów i gotowych szablonów. Urządzenie Dymo pozwala tworzyć jednokolorowe wydruki na kompatybilnych papierowych etykietach adresowych, uniwersalnych, okrągłych, wysyłkowych i kurierskich, a także na dyskietkę, identyfikator, segregator i zawieszki.

Dymo LW450 Turbo do druk kodu kreskowego

Drukarka etykiet Brother QL-700

Jednokolorowe urządzenie stacjonarne USB wykorzystuje technologię druku termicznego i drukuje z prędkością 93 etykiet na minutę. Minimalna długość etykiety wynosi 12,7 mm, natomiast maksymalna 1 m (przy maksymalnej szerokości 62 mm). Urządzenie jest wyposażone w automatyczną gilotynę, a dzięki oprogramowaniu P-touch Editor Lite użytkownik może dostosowywać wydruki, korzystając z 4 wielkości, 4 stylów czcionek i 10 rodzajów ramek.

Drukarka etykiet Brother QL-800 duokolor

Dwukolorowa stacjonarna drukarka termiczna drukująca w kolorze czerwonym i czarnym umożliwia wyróżnienie ważnych informacji. Druk kolorowy możliwy jest tylko na specjalnym papierze Brother DK-22251 o wymiarach 62 mm x 15,25 m. Jeśli zależy ci na kolorowych wydrukach za niewielką cenę, drukarka Brother QL-800 jest doskonałą alternatywą dla droższych drukarek termotransferowych.

Drukarka do naklejek Brother QL-810W

Profesjonalna drukarka termiczna drukująca aż 110 etykiet na minutę. Urządzenie pracuje w trybie monochromatycznym (176 mm/s) oraz czarno-czerwonym (24 mm/s). Maksymalna długość wydruku wynosi 1 m, a maksymalna szerokość to 62 mm. Brother QL-810W zapewnia wysokiej jakości wydruki w rozdzielczości 300x600 dpi i działa zarówno za pomocą połączenia Wi-Fi, jak i zasilacza USB.

Drukarka etykiet Brother QL-820NWB

Bezprzewodowa drukarka Brother QL-820NWB obsługuje taśmy ciągłe i etykiety przycięte, drukując w dwóch kolorach – czarnym i czerwonym. Podobnie jak w przypadku pozostałym drukarek dwukolorowych urządzenie Brother drukuje w czerni i czerwieni wyłącznie wtedy, gdy zostanie zastosowana specjalna taśma. Wydruki powstają z częstotliwością 110 etykiet na minutę i szybkością 176 mm/s (czarny) lub 24 mm/s (czarno-czerwony). Urządzenie obsługuje sieci LAN i Wi-Fi oraz zawiera zasilacz USB.

Wszystkie wymienione drukarki kodów kreskowych wraz z kompatybilnymi etykietami znajdziesz w naszym sklepie internetowym. Zachęcamy również do zapoznania się z pozostałymi modelami drukarek Dymo i Brother.